NGJARJE

Materiali për ngjarje vijon më poshtë:

TA PASTROJMË PRISHTINËN

Ta Pastrojmë Prishtinën – Let’s Cleanup Prishtina. Miq dhe dashamirë të mjedisit, Të shtunën, me datën 28 Tetor 2023, do…

Ekspeditë në dy rrota

Asambleistët Mjedisëor të Prishtinës, me të hollat e fituara në Greeen Competition, po organizojnë një ekspeditë të veçantë me bicikla…

Dita Ndërkombëtare e Klimës

Sot  shënohet Dita Ndërkombëtare për Mbrojtjen e Klimës. Temperatura mbi sipërfaqen e tokës është rritur me një gradë që nga…

Ora e Tokës

Miliona njerëz në mbarë botën i fikin dritat e tyre për një orë për të treguar angazhimin e tyre të…

Dita Botërore e Ujit

Më 22 mars shënohet Dita Botërore e Ujit, e cila ditë është përcaktuar me rezolutën e OKB-së në dhjetor të…

Sesion informativ online

Mos mungoni në sesionin informativ të #BOOSTKosovo, këtë të​ premte. Cdo gjë, duke filluar nga procesi i aplikimit e deri…

KONFERENCË PËR MEDIA

Gjatë kësaj konference do të prezantohen/publikohen gjetjet e hulumtimit “Raport monitorimi i sektorit të mjedisit” për nivelin qendror (Ministrinë e…

20 MAJI DITA BOTËRORE E BLETËS

Qëllimi i Ditës Botërore të Bletës është të rrisë ndërgjegjësimin e publikut botëror për rëndësinë dhe mbrojtjen e bletëve. Bletët…

Panairi Green Startup

Panairi Green Startup do të mbahet më 11 maj në ICK, si iniciativë e përbashkët me UNDP Kosova, pjesë e…

22 Prilli, Dita e Tokës

Dita e Tokës, e festuar çdo vit më 22 Prill, është një kujtesë për ta mbrojtur mjedisin, për të rivendosur…

Shënohet dita e Drinit 2021

“Let’s Do It Peja” nga Kosovë dhe “Alpin” nga Shqipëria me mbështetje nga “Drin Corda”, organizuan aktivitete për të shënuar…

Shënohet Dita Botërore e Mjedisit

Me rastin e “Ditës Botërore të Mjedisit” – 5 Qershorit, Ministria e Mjedisit Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkëorganizim me …

Kamp/trajnim 3 ditor për mbrojtjen e mjedisit

Projekti “Youth Care for Kosovo” ka hapur aplikimin për t’u angazhuar në 𝐤𝐚𝐦𝐩𝐢𝐧/𝐭𝐫𝐚𝐣𝐧𝐢𝐦𝐢𝐧 𝟑 𝐝𝐢𝐭𝐨𝐫 mbi mbrotjen e mjedisit si…

Ta Pastrojmë Kosovën!

Më 22 Maj, bëhu pjesë e njerëzve të cilët ja duan të mirën natyrës! Ta Pastrojmë Kosovën, edhe këtë vit,…

Realiteti klimatik për Kosovën

A duhet të ndryshojmë? Dëshmitë e krizës klimatike të vërejtura nga moti ekstrem, ndotja e ajrit, thatësirat si dhe në…

Ta pastrojmë Kosovën

Më 31 tetor – këtë të shtunë, duke filluar nga ora 11:00 ju presim tek lumi Istog (që është degë…

Për një fshat Ekologjik!

Punëtorët e “Eko Regjionit” sot ishin në fshatin Bresanë në nivel të detyrës për një fshat më ekologjik.Qytetarët e komunës…

Let’s talk about food waste

Për nderë të Ditës Ndërkombëtare (inaguruese) të Ndërgjegjësimit mbi Humbjet dhe Mbeturinat Ushqimore, Fondacioni Jeshil sot ka zhvilluar aktivitete ndërgjegjësuese…